ЩО Є ЦІННИМ ДЛЯ НАС? — ЧИМ МИ Є ЦІННІ ДЛЯ ІНШИХ?


«Як хочеш, щоб відносились до тебе, так і ти відносься до людей».
Золоте правило моральності.

У рамках проекту «Народний університет ДУХОВНА ВЕЛИЧ УКРАЇНИ», що його здійснює група просвітницьких громадських організацій, наприкінці січня відбулося засідання круглого столу «Визначення актуальних цінностей  українського суспільства».

Цінності – це цеглинки, з яких ми будуємо своє життя, як індивідуальне, так і соціальне. Цінності належать до царини культури, що ми називаємо етикою. Поведінка особи, що діє з повагою до внутрішніх цінностей, прийнятих раніше як бажання і згодом втілених як внутрішній імператив, називається мораллю. Доля кожного народу, а відтак і окремої особи, безпосередньо залежить від тих цінностей, які він сповідає. Розібратися у розмаїтті концепцій, понять, поглядів на цю надважливу проблему і намагалися учасники круглого столу.

Людмила Петюшенко, член Комітету з етики та гуманітарної експертизи, директор Центру розвитку «СІН», запропонувала модель, яка працює з будь-якою системою цінностей. Головна установка – це чітка дефініція базової цінності. Наприклад, головна цінність третього тисячоліття – свідома планетарна відповідальність. Норми –  база, що забезпечує напрями реалізації. Правила – засоби діяльності для втілення норм. Ця потрійна схема докладається до різних сфер: наука, виробництво, соціум, приватне життя – забезпечуючи практичне розгортання обраної системи. Забезпечити розвиток свідомості можливо на основі поширення інеологічних знань, і саме це поширення і є нашим нагальним завданням. Сергій Опря, президент БФ «Серж Гудман та добро» розглянув проблему цінностей з точки зору внутрішньої установки, інтенсивної особистої роботи. Базова внутрішня цінність для нього – любов. А щоби втілити її у життя необхідно опиратися у щоденному житті на три принципи: чесність – щирість – відповідальність. Аби подолати руйнацію й дисгармонію назовні, треба спершу подолати їх в собі самому. Костянтин Орєхов, координатор Міжнародної наукової школи універсології, запропонував розглянути питання у синтезі трьох факторів, оскільки кожна система існує не сама по собі, а лише у взаємодії «підсистема – система – надсистема». Розгортання будь-якого явища відбувається з вищого щабелю до нижчих. Ідеали стають ідеями, ідеї формують світогляд, який визначає цінності. На думку доповідача, цінність для українського народу є природовідповідність – життя спільно з природою як альтернатива сучасному технократичному існуванню людини.

Інтерактивна робота дала можливість учасникам круглого столу усвідомити на

суб’ єктивному рівні, у чому полягає моя цінність для інших? чим цінний мій колектив/організація/група для інших людей? у чому цінність України для світу? що ми здатні дати іншим народам? Це неймовірно корисний досвід: поставити перед собою такі питання і пошукати відповіді разом із однодумцями.

Наступний захід Народного університету «Духовна велич України» планується провести наприкінці лютого.

Слідкуйте, будь ласка, за анонсами на нашому сайті http://forumkyiv.in.ua, а також на сайті бібліотеки «Деміївська».

Оставьте комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *